با حضور دنيامالي قايقراني علمي تر دنبال مي شود

* خودتان را به طور کامل معرفي کنيد.
ياسر هدايتي هستم. سال 1363 در شهرستان بابلسر به دنيا آمدم و الان 27 سال دارم.
* قايقراني را از چه سالي آغاز کرديد؟
از سال 77 تمرينات قايقراني را شروع کردم.
* چطور با قايقراني آشنا شديد؟
برادرم در رشته قايقراني قهرمان آسيا بود و از سال 98 من به اين ورزش روي آوردم. اوايل او مخالف بود که من قايقراني کار کنم اما بعد از شروع به کار و وقتي ديد من در قايقراني استعداد دارم خيلي از من حمايت کرد.
* از چه سالي به عضويت تيم ملي درآمديد؟
من از سال 79 تا 88 عضو تيم ملي بودم و الان هم اگر شرايطم خوب شود دوست دارم بازهم در تيم ملي پارو بزنم. در سال هاي اول من و برادرم هر دو در اردو بوديم.شرايط خيلي خوب بود. من در تيم جوانان بودم و برادرم در بزرگسالان پارو مي زد. روحيه خيلي خوبي داشتيم و به يکديگر انگيزه مي داديم. خانواده مان به يک خانواده ورزشي تبديل شده بود و پدرمان هم خيلي از ما حمايت مي کرد.
* چه افتخاراتي کسب کرده ايد و چند مدال گرفته ايد؟
در سال 81 در مسابقات قهرماني جوانان آسيا 2 طلا گرفتم. بعد از آن به خاطر اينکه برادرم در اردوها نبود روحيه و شرايط خوبي نداشتم و يک سال از اردوها دور بودم. سال 84 مدال نقره بزرگسالان آسيا را کسب کردم. سال 86 در کره بهترين ورزشکار بودم و 2 نقره و 1 برنز گرفتم. سال 88 در تهران در رشته تک نفره 200 متر شرکت کردم و چهارم شدم البته اختلافم با نفرات اول تا سوم ثانيه اي بود.
* اولين مدالي که کسب کرديد چه بود و بعد از کسب مدال چه احساسي داشتيد؟
اولين مدالم را در مسابقات قهرماني کشور سال 77 در جزيره عاشوراده دريافت کردم. مدالم نقره بود و خيلي برايم ارزش داشت. آن مدال به تنهايي خوشحالي زيادي داشت اما بعد از بازي آقاي طالبي که آن موقع دبير فدراسيون بودند اعلام کردند که ورزشکاران صاحب عنوان مي توانند در اردوي تيم ملي شرکت کنند. من خيلي خوشحال شدم و حتي از خوشحالي زياد نتوانستم ناهار بخورم.
* ورزش ديگري هم انجام مي دهيد؟
قبل از قايقراني شنا مي کردم. همچنين فوتبال بازي مي کردم البته نه در سطح حرفه اي اما باشگاهي نوجوانان کار کردم. کلا استعداد ورزشي خوبي دارم.
* رمز موفقيتتان در چه بود؟
من دوره طلايي ام در چند سال اخير بود. اوايل شروع به کارم هدفم کسب افتخار براي خودم و خانواده ام بود. اما اتفاقات شخصي در زندگي ام افتاد و باعث شد انگيزه زيادي داشته باشم. اين انگيزه خيلي در موفقيتم نقش داشت. همچنين حضور برادرم و حمايت پدرم خيلي نقش داشت. البته خودم هم خيلي تلاش کردم و اردوهاي زيادي شرکت کردم. کلا کسب مقام در تيم ملي خيلي سخت است و نياز به تلاش زيادي دارد.
* شيرين ترين و تلخ ترين لحظه ورزشي که تجربه کرديد چه بود؟
شيرين ترين در مسابقات کره قهرماني آسيا بود من در تک نفره 1000 متر بايد شرکت مي کردم قبل از من بابک ثمري بود بابک خيلي خوب بود بعد از آن با اينکه کسي از من انتظار مدال نداشت اما خودم مي خواستم خودم را ثابت کنم و فشار زيادي را تحمل مي کردم. اما در مسابقات توانستم بهترين و شيرين ترين خاطره زندگيم را بزنم.
در آن مسابقه تا 950 متر حتي با انگيزه اي که داشتم اول بودم اما 50 متر آخر دوم شدم و مدال نقره گرفتم. خيلي خوشحال بودم و اين نتيجه فراتر از انتظار همه بود.
اما تلخ ترين خاطره، شکست هميشه در ورزش هست اما من سعي کردم از شکستم درس بگيرم اما يک بار و در المپيک آسيايي دوحه 2006 بعد از 2 ماه تمرين در رشته 500 متر 1 نفره دقيقا يک هفته مانده بود به مسابقات، بابک ثمري نتوانست در مسابقات شرکت کند و من مجبور شدم در 1000 متر تک نفره و 500 متر دونفره شرکت کنم. در يک نفره 1000 متر خوب بودم اما در 500 متر با محسن ميلاد پارو زديم تا 350 متر اول بوديم اما نمي دانم چه شد در نهايت ششم شديم آخر واين خيلي بد بود. تا چندين هفته نه من حالم خوب بود نه ميلاد و اين بدترين خاطره دوران ورزشم بود.
* در حال حاضر چه کار مي کنيد؟ آيا قايقراني را ادامه مي دهيد؟
خيلي دوست دارم ادامه دهم اما شرايطم طوري است که نمي توانم. فعلا درس مي خوانم دانشجوي رشته تربيت بدني در دانشگاه مازندران هستم.
* نقش تحصيل را در ورزش چقدر مي دانيد؟
خيلي نقش دارد مخصوصا تربيت بدني. من الان که تربيت بدني مي خوانم مي دانم که چقدر مفيد است. اگر ورزش به صورت علمي دنبال شود خيلي بهتر خواهد بود. متاسفانه برخي فکر مي کنند تربيت بدني همان زنگ ورزش دوران مدرسه است اما اين طور نيست و خيلي مباحث مفيدي در دانشگاه داريم که مي تواند به پيشرفت ورزش کشور کمک کند. خوشبختانه الان و با حضور آقاي دنيامالي قايقراني علمي تر دنبال مي شود و اکثر مسولين قايقراني نيروهاي تخصصي هستند.
* وضعيت قايقراني را در ايران چگونه مي بينيد؟
از نظر امکانات و تجهيزات هم در تهران هم در ديگر شهرستان ها خيلي پيشرفت داشتيم. در قايقراني امکانات خيلي اهميت دارد و اگر حمايت سازمان تربيت بدني و فدراسيون بيشتر شود نتيجه خيلي بهتري مي گيريم اما در کل و بعد از حضور آقاي دنيامالي قايقراني علمي تر دنبال شده و پيشرفت خيلي خوبي داشته است.
* نظرتان راجع به حضور ايران در مسابقات بين المللي چيست؟
خيلي پيشرفت کرديم کلا قايقراني رشته مدال آوري است و سازمان تربيت بدني بايد سرمايه گذاري بيشتري روي اين رشته کند که حتما نتيجه خواهد گرفت و اگر بيشتر بها بدهند حتما در آسيا و حتي مسابقات جهاني از اين بهتر هم نتيجه خواهيم گرفت.
* و حرف آخر؟
حرف
خاصي ندارم فقط اميدوارم دوباره بتوانم به قايقراني برگردم و براي کشور افتخارآفرين باشم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.