هدفم حضور در فينال A است

احمدرضا طالبيان شرايط بدني‌اش را مناسب ارزيابي مي‌کند و معتقد است در روزهاي باقي مانده تا المپيک بايد از نظر رواني نيزآماده شود تا در لندن نتيجه‌اي راضي کننده بگيرد.
اين روزها وقتي به درياچه آزادي مي‌روي، ورزشکاران زيادي را پارو به دست مي‌بيني که در حال تمرين کردن هستند. همه آن‌ها انگيزه زيادي دارند تا بتوانند در آينده به بهترين‌هاي تيم ملي ايران تبديل شوند. در اين ميان نکته اي که توجه همه را به خود جلب مي‌کند حضور قايقراني متفاوت است که يک سر و گردن از تمامي پاروزنان درياچه آزادي بالاتر قرار دارد. از فاصله دور نيز مي‌توانيم بفهميم که کلاس کاري او در رشته کانو متفاوت است. احمدرضا طالبيان پاروزن المپيکي ايران اين روزها همان قايقران متفاوت است که در درياچه آزادي تمرين مي‌کند. درياچه‌اي که خودش هميشه مي‌گويد از آن خسته شده و بايد در هر جا غير از آن به تمرين‌هايش ادامه دهد.
نماينده قايقراني آبهاي آرام ايران در المپيک لندن اميدوار است شرايط اعزامش به اردوي بلاروس مهيا شود تا در آنجا و در کنار يکي از مدال‌آوران المپيکي به تمرين‌هايش ادامه دهد. احمدرضا طالبيان تمرين‌هايش را مناسب مي‌داند و مي‌گويد در المپيک به اوج آمادگي مي‌رسد. المپيک براي احمدرضا سکوي پرش خواهد بود.

*دوباره درياچه آزادي و تمرين‌هاي پرفشارت در تهران!

ـ بله. دوباره تمرين‌هاي خوب و البته دشوار آن هم در درياچه ورزشگاه آزادي ادامه دارد اما اين بار درياچه کمي شلوغ است (باخنده). با توجه به برنامه‌ريزي که داشتيم قرار بود به اردوي خارج از کشور اعزام شويم اما هنوز چيزي مشخص نيست اما اميدوارم اين اردو هرچه زودتر برگزار شود.

*منظورت اردوي بلاروس است؟

ـ بله، هنوز دعوتنامه ما از بلاروس نيامده است. فکر مي‌کنم با شرايطي که درياچه آزادي در اين روزها دارد، صددرصد بهتر است که به اردو بروم، البته دليل تاکيدم براي رفتن به بلاروس حضور يکي از بهترين‌هاي قايقراني جهان در همان کمپ است. اين قايقران از شانس‌هاي کسب مدال المپيک لندن است که مي‌توانم از تمرين در کنار او استفاده کنم. حضور در کنار چنين رقيبي هم از نظر رواني و هم از نظر بدني به سود من خواهد بود تا در اين يک ماه باقي مانده تا رقابت‌هاي المپيک بتوانم به بهترين سطح آمادگي برسم. هم‌اکنون در ايران حريفي ندارم تا با آن رقابت کنم. از طرف ديگر نيز امکانات اين کشور مي‌تواند در آماده‌سازي من موثر باشد.

*آقاي اقليمي گفت اگر اعزامت به بلاروس مهيا نشود، در يکي از شهرستان‌هاي ايران تمرينت را ادامه مي‌دهي، آيا جايي را مد نظر داري؟

ـ بله، اگر بلاروس نشد بايد در يکي از شهرستان‌ها تمرين کنم. جايي را هم مد نظرم ندارم، هر جا باشد غير از درياچه آزادي.

*در ماه‌هاي گذشته کاپ‌هاي جهاني را پشت سر گذاشتي. نتايجي که گرفتي براي خودت راضي کننده نبود، آيا تغييري در برنامه‌هاي تمريني‌ات ايجاد کرده‌اي؟

ـ واقعا نتايج کاپ‌هاي جهاني نه من و نه آقاي اقليمي را راضي کرد. ما در اين رقابت‌ها اشکال‌هايي داشتيم که در اين مدت آن‌ها را حل کرده‌ايم اما بيشتر نقاط ضعف من مسائل رواني بود. خوشبختانه آقاي اقليمي حواسش به همه چيز هست و از نظر فيزيکي برنامه‌هاي خوبي در اختيار من قرار داده و من تنها بايد در اين روزها تلاش کنم تا به اوج آمادگي رواني برسم تا در المپيک ديگر مشکلي پيش رويم نباشد.

*براي آمادگي رواني چه برنامه‌اي پيش رو داريد؟

ـ خوشبختانه در اين مورد نيز آقاي دکتر حمزه شرايط من را زير نظر دارد. بايد تمرکزم را بيشتر کنم تا با مشاوره‌هاي آقاي دکتر بتوانم فشارهاي رواني‌ام را کاهش دهم.

*حضور روانشناس تخصصي در کنارت چقدر در آماده‌سازي تو تاثير خواهد داشت؟

ـ تاثيرش باور نکردني است. قول مي‌دهم تا رقابت‌هاي المپيک به بهترين شرايط برسم و نتيجه‌اي کسب کنم که راضي کننده باشد. مطمئن باشيد نتيجه دو کاپ جهاني که در آن شرکت کردم تکرار نخواهدشد چرا که آن‌ها اصلا راضي کننده نبودند. المپيک اوج آمادگي من است و براي بهترين نتيجه تلاش مي‌کنم.

*خيلي‌ها معتقدند اگر در فينال B رقابت‌ها حاضر شوي نتيجه‌ي راضي کننده‌اي است. آيا اين نيز انتظار خودت در المپيک است؟

ـ من فينال B را در رقابت‌هاي جهاني تجربه کردم و با شناختي که از خودم دارم فکر مي‌کنم تکرار اين نتيجه سخت نخواهد بود، به همين دليل حضور در فينال A و مسابقه در بين 9 نفر نخست المپيک را به عنوان هدف خودم قرار داده‌ام. بايد براي اين نتيجه مبارزه کنم اما اگر در بين نفرات نخست فينال B يا 9 نفر دوم نيز باشم، نتيجه راضي کننده‌اي است و مي‌تواند گام بلندي براي آينده‌ام باشد. هدف‌هاي بزرگ من مدال المپيک و مدال جهاني است.

*9 نفر نخست المپيک را بيشتر چه کساني تشکيل مي‌دهند؟

ـ اصلي‌ترين و قدرتمندترين قايقرانان آب‌هاي آرام اروپايي هستند. در بين آن‌ها يک پاروزن کانادايي نيز هست که جزو مدعيان محسوب مي‌شود و البته در المپيک قبلي قهرمان شد.

*از آن‌ها شناخت هم داري؟

ـ در 8 سالي که در رقابت‌هاي بين‌المللي شرکت مي‌کنم با تمام اين حريفان مسابقه دادم و آن‌ها را مي‌شناسم. اين پاروزنان از نظر سني 10 ـ 12 يا 15 سال از من بزرگترند و بهترين‌هاي جهان محسوب مي‌شوند. رقابت با آن‌ها هميشه جذاب است و من مي‌خواهم در شرايطي به مصاف‌شان بروم که رقيبي قدرتمند براي آن‌ها محسوب شوم.

*با آن‌ها ارتباط هم داري؟

ـ در جريان رقابت‌ها با آن‌ها آشنا شدم و ارتباطي دوستانه ايجاد کرديم. آن‌ها بهترين‌هاي جهان هستند و تمرين‌هاي فوق‌العاده‌اي هم دارند و من مي‌توانم از برنامه‌هاي تمريني‌شان استفاده کنم اما اگر بيشتر به مشکل رواني برخورد کردم سعي مي‌کنم از آن‌ها کمک بگيرم. قهرمانان جهان هميشه تجربه‌هاي بزرگي دارند.

*نزديک به 10 ماه پيش در همين درياچه آزادي سهميه المپيک کسب کردي. از آن روز تا هم‌اکنون شرايطت را چگونه مي‌بيني؟

ـ در اين مدت تمرين‌هاي من تعطيل نشد و من استراحتي طولاني مدت نداشتم. وقتي تمرين‌هايت را ادامه بدهي، پيشرفت مي‌کني. نسبت به سال گذشته من شرايطم را بهتر مي‌بينم. به طور مثال همان رکوردهايي که در تابستان مي‌زدم را در بهار که آب درياچه سردتر است، به راحتي تکرار کردم. بايد بگويم براي تکرار رکوردهايم حتي فشار هم نمي‌بينم و اين نشان مي‌دهد که آمادگي من بهتر شده است. هرچه به رقابت‌هاي المپيک نزديک‌تر مي‌شوم تلاشم بيشتر و برنامه‌هايم سنگين‌تر مي‌شود. خوشبختانه با اين تمرين‌ها نيز رکوردهايم را ارتقا دادم تا امروز نسبت به پارسال سه ثانيه ارتقا رکورد داشتم و تا رقابت‌هاي المپيک نيز يک تا دو ثانيه ديگر رکوردم بهتر خواهد شد.

*شرايط آب و هوايي ايران و لندن تفاوتي ندارد و اين تفاوت تاثيري در شرايط تو نخواهد داشت؟

 

ـ ايران از نظر ارتفاع بالاتر و آب درياچه آزادي سنگين‌تر است. فعاليت در شرايط در چنين وضعيتي دشوارتر خواهد بود و به همين دليل فکر مي‌کنم اگر تمرين‌هايم در ايران ادامه پيدا کند از اين نظر ضرر نخواهم کرد.

*در روزهاي باقي مانده بيش از هرچيز چه فعاليت‌هايي را مد نظر قرار مي‌دهي؟

ـ در اين روزهاي باقي مانده بيشتر تمرکزم بر روي آمادگي رواني است. بايد از نظر رواني آماده شوم. خوشبختانه آقاي اقليمي از نظر بدني من را آماده کرده است و فکر مي‌کنم اين روزها بايد به تمرکز و آمادگي رواني برسم. بايد شرايطي پيدا کنم که بتوانم با آرامش و روحيه‌اي بالا در رقابت‌هاي لندن به آب بزنم.

*پس با اين شرايط حضور دکتر حمزه بيش از هميشه براي تو موثر خواهد بود.

ـ بله، حضور او هميشه موثر بوده، حتي در بازي‌هاي آسيايي گوانگ‌جو نيز کمک زيادي به من کرد. من هميشه با آقاي دکتر در ارتباط هستم و حالا که از روز گذشته به طور رسمي کارش را با فدراسيون آغاز کرده است شرايط بهتري خواهم داشت.

*المپيک لندن را چگونه تعريف مي‌کني؟

ـ المپيک لندن سکوي پرشي براي من است. همان طور که گفتم هدف من مدال المپيک و جهاني است. اگر بتوانم در اين رقابت‌ها نتيجه خوبي بگيرم براي ادامه راه فرصت مناسبي پيدا کرده‌ام چرا که نسبت به حريفان جهاني سن و سال کمتري دارم.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.