دکتر کسائي: تمرينات در فصول گرم نيازمند رعايت توصيه هاي ويژه اي است

رئيس کميته پزشکي فدراسيون قايقراني گفت: با توجه به روزهاي پرکار قايقرانان پشت سر نهادن مراحل آماده سازي تيم ها براي بازي هاي آسيايي اينچئون و ساير مسابقات، تعداد زيادي از ورزشکاران در اردوهاي قايقراني به سر مي برند و اين مسئله نيازمند دقت و سرعت عمل در مسائل تغذيه و پزشکي بچه ها است.
دکتر اميرحسين کسائي اضافه کرد: علاوه بر اردوهاي فشرده قايقرانان، حضور در فصل تابستان و ايام ماه مبارک رمضان نيز شرايط ويژه اي براي ورزشکاران پديد آورده که بايد به طور مداوم تحت نظر پزشکي و تغذيه اي قرار داشته باشند. به همين دليل در کميته پزشکي با برنامه ريزي دقيق شرايط را به نحوي فراهم کرديم تا قايقرانان بتوانند مراحل آماده سازي خود را در شرايط بهتري طي کنند.
وي افزود: در فصل گرم با توجه به تعريق و از دست دادن آب بدن، تمرين تفاوت زيادي با شرايط عادي دارد و نيازمند است که ورزشکاران مايعات املاح دار مصرف کنند تا دچار درد عضلاني، خستگي مزمن و بي حالي نشوند. بايد توجه داشت که نوشيدن آب ساده در فصول گرم سال همراه با تمرينات ورزشي باعث آسيب ورزشکار خواهد شد و ورزشکار در شرايط تمرين در تابستان نياز به مايعات املاح دار و ترکيبي شبيه ORS دارد.
دکتر کسائي بيان کرد: در اين فصل براي ورزشکاران خوردن غذاهايي با درصد بالاي آب براي جبران آب از دست رفته بدن توصيه مي شود. مصرف آب هم 4 تا 5 برابر حالت عادي مطلوب است. در کنار اين کميته پزشکي اقدام به تهيه مکمل هايي نموده که علاوه بر تاييد فدراسيون پزشکي ورزشي، داراي املاح مورد نياز ورزشکاران در زمان تمرين در فصول گرم است.
وي تصريح کرد: البته اين مسئله را بايد در نظر بگيريم که احتمال آسيب در اين شرايط بالا مي رود. ما در کميته پزشکي نهايت سعي خود را براي به حداقل رساندن آسيب در ورزشکاران به کار مي بنديم و در صورت بروز آسيب نيز پيگيري هاي لازم را انجام خواهيم داد.
دکتر کسائي در خصوص تمرين در شرايط روزه داري و در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: با توجه به همزماني اوج تمرينات ورزشکاران با ماه مبارک رمضان توصيه هاي خاصي بايد مدنظر قرار گيرد و شرايط تمرينات در اين ماه از اهميت خاصي برخوردار است. با توجه به عدم امکان نوشيدن آب توسط ورزشکاران روزه دار در طول روز ورزشکار بايد تمرين خود را در ساعات اوليه صبح و خنک تر انجام دهد و نوشيدن مايعات با درصد بالاي املاح در زمان افطار تا سحر را از ياد نبرد. مصرف کاهو و سبزيجات با فيبر بالا نيز در زمان افطار و سحر مي تواند به نگهداري آب بدن در هنگام تمرينات کمک شاياني کند.
رئيس کميته پزشکي فدراسيون قايقراني تاکيد کرد: البته با توجه به احتمال بالاي آسيب در تابستان روزانه به طور متوسط 4 تا 5 قايقران نياز به خدمات پزشکي پيدا مي کنند که اين موارد با درمان سرپايي يا معرفي به فدراسيون پزشکي ورزشي جهت بررسي و معاينات تکميلي پيگيري مي شود. شايد به جرات بتوان گفت هيچ فدراسيون در طول اردوها با اين تعداد نفرات رو به رو نيست. در اين شرايط کنترل آسيب ها و بيماري هاي مسري بسيار مشکل مي شود و وظيفه کميته پزشکي علاوه بر بحث درمان، پيشگيري از بروز چنين مواردي است.
دکتر کسائي خاطر نشان کرد: اميدواريم با همکاري مسئولين فدراسيون قايقراني بتوانيم در کميته پزشکي، خدمات بهتري به ورزشکاران به عنوان سرمايه هاي کشور جهت حضور قدرتمند در ميادين پيش رو ارائه دهيم.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.