تقابل هوش ايراني با قدرت برتر آسيا

در ميان رشته هاي مختلف قايقراني که امسال قرار است در بازيهاي آسيايي 2010 گوآنگجو شرکت کنند رشته اي وجود دارد که علاوه بر جوان بودن آن از ويژگي خاصي نسبت به سايرين برخوردار است.
بادباني که کمتر از دو سال از عمر آن در ايران مي گذرد اين روزها به رشته اي تبديل شده که اميد به کسب مدال در آن وجود دارد. قايقرانان کشورمان که براي نخستين بار قرار است در اين بازي ها شرکت کنند يک برتري را نسبت به سايرين دارند. آنها به خاطر سن کمشان از قايقران 13 ساله گرفته تا ملي پوش جوان راهي اين بازيها مي شوند تا نه تنها نيم نگاهي به کسب مدال داشته باشند بلکه تجربه اي قابل توجه هم از اين رويداد مهم به دست آورند، مسئولان قايقراني کشورمان با انجام يک برنامه اصولي در شناسايي استعدادها هم اکنون به جايي رسيدند که از آن بايد به موفقيت ياد کرد؛ موفقيتي که بادباني در چند مسابقه انگشت شمار به سرعت به آن رسيد و در ميان کشورهايي که سالها در اين رشته قدمت داشتند قد علم کرد.
قايقرانان کشورمان در مسابقات بين المللي قطر، مالزي و … و حضور در مسابقات جهاني نتايجي را کسب کردند که همه را اميدوار به ادامه کار کرد. آنها با استعدادي که از خود نشان دادند حضور مربيان خارجي براي آموزش و هدايت تيم هاي ملي را به عنوان يک نياز مطرح کردند تا حالا سرمربي برتر بادباني دنيا مسئول هدايت ملي پوشان شود.
خالد پرويز هدايت سيلورهاي آپتيميست را بر عهده دارد و به همراه اين تيم در آخرين رويداد بين المللي موفق به کسب نتيجه شد که رسيدن به مدال گوآنگجو را براي مسئولان قطعي کرد.
اريک لوکا ديگر مربي بادباني است که مربي تيم RSX است و هم اکنون در آخرين اردوي تيم ملي در بندرلنگه به سر مي برد.
ديويد ميرالتا هم هدايت قايقرانان در قايقهاي 420، ليزر و هابي 16 را بر عهده دارد و در سد کرج تيمش را براي حضور در بازيهاي آسيايي مهيا مي کند. اين مربيان که هرکدام سوابق درخشاني در کارنامه کاري خود دارند اين بار هدايت نوجوانان و جوانان ايراني را بر عهده گرفتند تا با اين نفرات برگ افتخار ديگري به کارنامه شان اضافه کنند.
اما در اين ميان بايد به هوش ايراني تکيه کرد چراکه در رشته اي چون بادباني تنها استفاده از هوش است که مي تواند يک سيلور را به موفقيت رسانده و با انجام محاسبات در شرايط و وضعيت آب و هوايي گوناگون به خط پايان برساند. بدين ترتيب در رشته اي چون بادباني که تلفيقي از هوش، ذکاوت، قدرت بدني و مهارت است پتانسيل نوجوانان ايراني به خوبي نمايان شده . بايد تلاش شود تا اين پتانسيل ها بيش از قبل به مرحله شکوفايي برسد. بازيهاي آسيايي گوآنگجو که اولين ميدان مهم و سطح بالاي ملي پوشان است جايي است که از چهره هاي جديد بادباني در آسيا رونمايي مي شود و بادبانهاي ايراني براي اولين بار در اين رويداد برافراشته مي شوند.
بنابر اين بايد منتظر بود و ديد که اين کاروان جوان قايقراني چه نتيجه اي را در بازيهاي آسيايي کسب مي کند و آيا مي تواند همچون نوپا بودن اين رشته، مدالهاي تازه اي هم به دست آورد يا خير.

                                                                                                                                                                           زهرا نوري

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.